Lietuva
Grįžti

Lankytinos vietos Lietuvoje

TOP pasiūlymai
Lankytinos vietos Lietuvoje
Lankytinos vietos Lietuvoje

Norėdami pakeliauti, pailsėti ar pamatyti ką nors naujo ir neįprasto dažnai stengiamės ištrūkti į užsienį. Tačiau pamirštame arba tiesiog nežinome, kad ir Lietuva turi visą galybę įdomių, gražių ir turistus traukiančių lankytinų vietų, bei įvairiausių smagių pasiūlymų ką veikti Lietuvoje. Tokių, kuriuos tikrai verta ir patiems išbandyti, ir draugams iš užsienio parodyti.

Ramiam poilsiui – kurortai

Lietuva – tiesiog idealus kraštas ramiam, sielą atgaivinančiam poilsiui. Jei to siekiate – rinkitės vasarą žalumoje skendinčius Druskininkų ar Birštono kurortus, unikaliąją Neringą arba jaukią, šeimynišką Šventąją.

Mineralinio vandens kurortai Druskininkai ir Birštonas su gausybe sanatorijų, SPA centrų, viešbučių, vilų, sodybų – bene idealiausia vieta sielos ir kūno atgaivai. Ramybė šiuose miesteliuose tiesiog tvyro ore. Kai pasimėgausite sveikatinimo, grožio procedūromis ir vandens bei pirčių malonumais, jūsų lauks gausybės medžių saugomos kurortų erdvės, skirtos pasivaikščiojimams, pasivažinėjimams dviračiais. Kaip ir didžiuliai parkai, papuošti skulptūromis, fontanais, bei krantinės prie lėtai tekančio Nemuno.

Neringoje jus pasitiks didinga gamta: smėlio kopos, miškai, dengiantys beveik visą pusiasalį. Dešimtys kilometrų laukinių jūros ir marių paplūdimių, kuriuose ilgai galėsite būti tik vienas pats su savo mintimis.
Aktyvi veikla – Anykščiuose, Druskininkuose ir dinozaurų parkuose

Turbūt daugiausiai išskirtinių aktyvios veiklos objektų Lietuvoje gali pasiūlyti Anykščiai. Čia būtina paminėti pačiame mieste esantį Kalitos kalną. Nuo stataus jo šlaito galima nusileisti vienintele tokia Lietuvoje, ant specialių bėgių įrengtų rogučių trasa. Taip pat nusiridenti tam pritaikytame rutulyje, o žiemą čia įrengiamos slidinėjimo trasos.

O kur dar šalia miesto įsikūręs kukurūzų labirintas, kuriame galima kaip reikiant paklaidžioti. Ir vienas aukščiausių Lietuvoje Lajų tako apžvalgos bokštas į kurį kopiant taip pat reikės kaip reikiant pamankštinti kojas.
Rimtesnės slidinėjimo trasos žiemą veikia ir Vilniaus Liepkalnyje, Lietuvos žiemos sporto centre Ignalinoje, Mortos kalne Plungėje, Utrių kalne Klaipėdoje, Jonavos slidinėjimo centre, Aukštagirės slidinėjimo trasoje Šilalės rajone. Na, o ištisus metus slidinėjimo malonumais galite mėgautis po stogu įrengtoje „Snow Arenoje“ Druskininkuose.

Nuotraukos iš Mortos Kalno archyvo

Verta žinoti, kad Lietuvoje ištisus metus galima mėgautis ne tik žiemos, bet ir vasaros malonumais. Vilniuje veikiantis „Vichy“, o Druskininkuose įsikūręs vandens pramogų parkas „Aqua“ akimirksniu nukels jus į tropikų šiluma alsuojantį smagių nuotykių pasaulį. Beje, Druskininkuose iš amžinos žiemos į amžiną vasarą trumpiausiu keliu padės patekti dar vienas išskirtinis objektas Lietuvoje – Lynų keltuvas. Beveik aštuonių minučių kelionės metu iš 45 m aukščio atsiveria kvapą gniaužiantys Druskininkų, Nemuno ir miškingų apylinkių vaizdai. Jei norite pradžiuginti vaikus, užsukite į dinozaurų parkus, kuriuos Lietuvoje rasite Klaipėdos rajone, Radailiuose, ir Trakų rajone, prie automagistralės Vilnius–Kaunas, netoli Vilniaus. Mažieji čia galės ne tik iš arti susipažinti su tikroviškai atrodančiais ir netgi judančiais dinozaurais, bet ir ras daugybę kitokios aktyvios veiklos bei atrakcionų.
Suaugusieji kiekviename didesniame mieste taip pat ras daugybę aktyvių veiklų, tokių kaip boulingas, dažasvydis, skrydis oro balionu, pasivažinėjimas kartais ar keturračiais. Tiesa, Lietuvoje galima rasti ir kur kas labiau neįprastos, bet įtraukiančios veiklos. Pavyzdžiui, Trakų rajone yra tokia pramoga, kur jus paklaidins miške, naktį. O kai patirsite įsimintinų įspūdžių ir pojūčių – išves iš jo.
Istorinis palikimas – Trakai ir Vilnius

Lietuva garsėja savo didinga istorija, kurios palikimas yra visoje Lietuvos teritorijoje stūksantys dvarai, pilys ir piliakalniai, miestų senamiesčiai. Vienas įspūdingiausių istorinių objektų Lietuvoje – Trakų pilis. Ši pilis yra išskirtinė visoje Rytų Europoje, kadangi tai vienintelė pilis šiame regione, pastatyta saloje. Legenda byloja, kad kunigaikštis Kęstutis šią pilį saloje pastatė, norėdamas įtikti iš Palangos kilusiai savo žmonai Birutei, kuriai nepatiko, kad aplink nėra vandens.

Trakų TIC nuotrauka

Kiekvienas, apsilankęs Vilniuje, privalo užkopti ant Gedimino kalno ir užlipti į vienintelį išlikusį šio Lietuvos valdovo statytos pilies bokštą. Nuo jo atsiveria kvapą gniaužianti sostinės panorama. Taip pat užsukti į kalno papėdėje stūksančią Katedrą, aplankyti čia esančius atstatytus Valdovų rūmus. Užlipti į Katedros varpinę, kurį perstatyta iš kadaise čia buvusios Žemutinės Pilies gynybinio bokšto.

© GO Vilnius

© GO Vilnius

Visas Lietuvos sostinės senamiestis – tiesiog prabėgusių amžių istorija. Jo didybę ir grožį geriausiai atskleidžia daugybė čia esančių puošnių bažnyčių. Keliaujant iš vienos į kitą galima geriausiai pažinti senojo Vilniaus dvasią. Tai – ne tik dar Napoleono išgarsinta Šv. Onos ar puikiai visiems žinoma Aušros Vartų šventovės, bet ir puikiosios Šv. Dvasios (Dominikonų), Šv. Teresės, Šv. Kotrynos, Šv. Jonų ir daugybė kitų Vilniaus bažnyčių.

© GO Vilnius

Kauno, Klaipėdos ir kiti senamiesčiai

Senoviniais mūrais gali pasigirti ir kiti miestai. Kaune privaloma aplankyti mūrinę Kauno pilį, esančią išskirtinėje vietoje – greta Nemuno ir Neries santakos. XV–XVI amžių menančias Vytauto, Šv. Gertrūdos, Šv. Jurgio bažnyčias, pirkliams priklausiusį puošnųjį Perkūno namą. Unikalioji liepomis pasipuošusi pėsčiųjų Laisvės alėja nuves į didžiulį caro laikų palikimą – Soborą, kuriame dabar įsikūrusi Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia.

A.Aleksandravičius (Kaunas IN)

O nuo aukšto kalno iš tolo šviečia į dangų šaunanti balta Prisikėlimo šventovė. Tai – Lietuvos atgimimo simbolis, kviečiantis pasigrožėti ne tik savo didingu interjeru, bet ir nuo ant stogo įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveriančiais vaizdais. Iš čia kiek akys užmato driekiasi ne tik Kauno, bet ir jo apylinkių panorama.

700 metų vokiečių valdytos Klaipėdos senamiestis išsiskiria šiai kultūrai būdingais raudonų plytų, fachverkiniais statiniais. Šios architektūros pėdsakų, beje, galima rasti ir visame Klaipėdos krašte – Priekulėje, Vilkyškiuose, Pagėgiuose, Viešvilėje ir kituose miesteliuose bei kaimuose. Kaip ir Šiaurės Lietuvoje, kur ši architektūra atėjo iš Latvijos, anksčiau taip pat valdytos vokiečių.

Dar vienas puikus, jaukus ir istorija alsuojantis senamiestis jus pasitiks Kėdainiuose. Nors yra laikoma, kad tikrus senamiesčius Lietuvoje turi tik šie keturi jau minėti miestai (Vilnius, Kaunas, Klaipėda ir Kėdainiai), bet nustebinti gali ir nedideli miestukai, turintys po kelis ar kelioliką įdomių senovinių pastatų aplink pagrindinę aikštę. Pavyzdžiui, Pakruojo rajone esantis Žeimelis, įsikūręs prie anksčiau svarbiais buvusių kelių sankirtos netoli Latvijos.
Dar istorijos: miestelių bažnyčios ir Panemunės pilys

Atskira kalba – miestelių bažnyčios, kurią kiekvienas norėjo turėti kuo įspūdingesnę ir gražesnę, nei kaimyno. Tokių pavyzdžių – daugybė. Kaip įdomesnius, būtų galima paminėti margaspalvę Čedasų bažnyčią Rokiškio rajone, baltą kaip gulbę didingą Lukšių šventovę Šakių rajone arba Kudirkos Naumiesčio bažnyčią, kuri savo dydžiu ir puošnumu drąsiai galėtų lygiuotis į didmiesčių katedras.

Dar viena būtina istorinio turizmo kryptis Lietuvoje – Panemunės pilys. Nuo Kauno iki Jurbarko dešiniajame Nemuno krante išsirikiavusios Raudondvario, Raudonės, Panemunės pilys – karų su Kryžiuočiais palikimas. Prie Nemuno sprendėsi Lietuvos valstybės likimas, todėl ši gynybinė linija lietuviams buvo labai svarbi.

Tiesa, dabar dauguma šių pilių labiau primena tiesiog didelius ištaigingus dvarus, nes metams bėgant jų gynybinė funkcija nunyko ir jos buvo perstatytos į didikams bei bajorams gyventi labiau tinkamus rūmus. Nepaisant to, šis maršrutas yra išties turiningas. O jei dar pridėtume puikius į Nemuną ir jo slėnį atsiveriančius vaizdus, pakeliui esančius Kulautuvos kurortą, Vilkijos miestelį, įspūdingą Seredžiaus piliakalnį, tai gautume idealią dienos ar dviejų išvyką. Nemaža dalis poilsiautojų pažintį su Panemunės pilimis renkasi keliaudami alternatyviu maršrutu į pajūrį ar iš jo.
Ką mums pasakoja piliakalniai ir dvarai

Vis tik dauguma lietuvių pilių senovėje buvo medinės ir iki šių dienų neišliko, tačiau liko ne mažiau įspūdingi jų liudininkai – piliakalniai. Jų Lietuvoje gausybė, bet yra bent keletas, kuriuos tikrai reikėtų aplankyti. Visų pirmiausia – tai Kernavės piliakalniai, kurių daugybė vienoje vietoje rodo, kad Mindaugo laikais ir anksčiau tai buvo labai svarbus Lietuvai prekybos, politinis ir karinis centras.

Kitas įspūdingas viduramžių kovų paminklas – jau minėtas Seredžiaus piliakalnis, stūksantis greta Nemuno. Ant jo stovėjo gynybinei Panemunės grandinei priklausiusi Pieštvės pilis. Dar vienas, įspūdingas savo dydžiu ir svarba – Šeimyniškėlių piliakalnis Anykščiuose, ant kurio, spėjama, stovėjusi Mindaugo sostinė Voruta. Žemaitijoje bene žymiausias – Šatrijos piliakalnis nuo kurio atsiveria gražūs kalvotų apylinkių vaizdai.
Aukštas Merkinės piliakalnis Dzūkijoje dovanoja vaizdus į Nemuno ir Merkio santaką. Aukštaitijoje istoriškai svarbi ir labai gražios gamtos apsupta yra Dubingių piliavietė. Ne taip toli nuo jos yra ir dar vienas, ne tiek gerai žinomas, bet išties labai įspūdingas tiek savo dydžiu ir stačiais šlaitais, tiek nuo jo atsiveriančiais įspūdingais ežerų ir miškų vaizdais Ginučių piliakalnis.
Daugelį Lietuvos dvarų ištiko gana liūdnas likimas, tačiau nemažai jų yra išsaugoti ir prižiūrėti. Čia pamėginsime paminėti keletą įspūdingiausių, kuriuos tikrai vertėtų aplankyti. Savo dydžiu ir jame įsikūrusio muziejaus verte išskirtiniai yra Biržų pilies teritorijoje įsikūrusio dvaro rūmai. Pakruojo dvare jūsų lauks ne tik puikiai atkurta aplinka, interjeras, bet ir čia nuolat vykstantys įvairūs renginiai ir vaidinimai, nukeliantys į tuos laikus, kuomet čia šeimininkavo aristokratai. Autentiška aplinka, išpuoselėtais parkais su gėlynais ir tvenkiniais garsėja ir Taujėnų (Ukmergės raj.), Užutrakio (Trakų raj.), Burbiškio (Anykščių raj.) dvarai.
Lankytinos vietos miestuose

Lietuvos miestuose be jau minėtų istorinių objektų tikrai yra daugybė įdomių vietų, kurias galima aplankyti. Apie visas jas niekaip negalėtume papasakoti, tačiau norisi paminėti bent keletą pačių įspūdingiausių ir įdomiausių.

Lankantis Vilniuje būtinai reikėtų užsukti į Sereikiškių parko Bernardinų sodą, kuris stebina savo jaukumu ir puošnumu. Sostinėje taip pat būtina pasivaikščioti po visai netoli centro įsikūrusią Užupio respubliką. Tai menininkų rajonas, turintis išskirtinį požiūrį į gyvenimą, kuris surašytas ant namo sienos iškabintoje Užupio konstitucijoje, netoli kitos šio rajono įžymybės – Užupio Angelo.

© GO Vilnius

Jei norite pažvelgti į Lietuvos sostinę iš aukštai, geriausia tai padaryti (neskaitant jau minėto Gedimino kalno) nuo Subačiaus apžvalgos aikštelės, Trijų Kryžių ar Tauro kalnų. Antrasis Lietuvos miestas Kaunas taip pat turi keletą vietų iš kur į jį galima pažvelgti iš aukštai. Populiariausia tarp pačių kauniečių ir miesto svečių – Aleksoto apžvalgos aikštelė. Puikus vaizdas atsiveria ir nuo Milikonių kalno bei jau minėtos Prisikėlimo bažnyčios stogo.

© GO Vilnius

Į Aleksoto apžvalgos aikštelę patogu užkilti kita Kauno įžimybe – funikulieriumi. Funikulierius jus užkels ir į ypatingą Kauno rajoną Žaliakalnį, kur kone kiekvienas namas mena tarpukariu gyvavusios pirmosios Lietuvos respublikos istoriją. Ant daugybės čia išlikusių simpatiškų medinukų ar mūrinukų pamatysite atminimo lenteles, kuriose įamžinta, daugybė čia gyvenusių Lietuvai svarbių ir nusipelniusių visuomenės veikėjų.

A.Aleksandravičius (Kaunas IN)

Kaune dar smagu apsižvalgyti ir didžiulėje Nemuno saloje, paverstoje puikiu parku, kur įsikūrusi ir didžiausia šalyje Žalgirio arena. Reikėtų užsukti ir unikalią Kiemo galeriją Savanorių prospekto papėdėje, kurią išgarsino užmūrytame balkone įtaisyta vonia iš tolo stebinanti pagrindine miesto arterija keliaujančius žmones.
Muziejai – nuo Karo iki Plaktukų

Įvairių muziejų rasite kiekviename Lietuvos mieste ir daugelyje miestelių. Dažniausiai jie yra skirti krašto istorijai atminti. Vilniuje esantys Nacionalinis muziejus, Valstybės pažinimo centras, Karo muziejus Kaune skirti atspindėti šalies masto istorinius įvykius. Tačiau mūsų šalyje yra daug ir ne tokių tradicinių muziejų. Nemaža jų dalis įsikūrę Vilniuje: modernaus meno muziejus MO, Pinigų, Žaislų muziejai.

© GO Vilnius

Kaune būtina užsukti į unikalųjį Velnių muziejų, Aviacijos, Tado Ivanausko zoologijos muziejus ir Šaltojo karo laikotarpiui skirtą Atominį bunkerį. Jei domitės šiuo laikotarpiu, būtinai reikėtų nuvykti ir į Šaltojo karo muziejų Plokštinėje, Plungės rajone, kuris įrengtas buvusioje sovietinėje branduolinių raketų bazėje.

A.Aleksandravičius (Kaunas IN)

Klaipėdoje reikia apsilankyti į Pilies, Laikrodžių ir įspūdingajame Jūrų muziejuje, o Šiauliuose –nepraleisti progos užeiti į Katinų, Dviračių ir Šokolado muziejus. Poilsiaujant Anykščiuose reikėtų aplankyti nediduką, bet labai jaukų ir šviesų Angelų muziejų. Vieni neįprasčiausių muziejų įsikūrę Panevėžio ir Ignalinos rajonuose. Tai – Eglutės žaisliukų ir Plaktukų muziejai. Išskirtinis ir šalia Druskininkų esantis Grūto parkas – sovietinių skulptūrų ir kitokio to laikmečio palikimo muziejus.
Kaip geriausiai grožėtis Lietuvos gamta

Daug natūralumo išsaugojusi Lietuvos gamta nepaprastai džiugina tiek pačius lietuvius, tiek ir turistus iš svetur. Tarp įdomiausių gamtos sukurtų objektų Lietuvoje galima paminėti vėjo supustytas smėlio kopas Neringoje, didžiausią Lietuvoje Barstyčių akmenį. Šiek tiek mažesnį, bet kur kas anksčiau žinomą Puntuko akmenį Anykščiuose.

Zarasų rajone stūkso vienas seniausių Europoje medžių, tūkstantmetis Stelmužės ąžuolas. Dar vienas, visoje Europoje unikalus medis auga Pagėgių rajone, Rambyno regioniniame parke. Tai – net 18 kamienų eglė, vadinama Raganų egle. Spėjama, kad jai – beveik 200 metų.
Vienas iš įdomiausių, manoma, tirpstančio ledyno suformuotų objektų Lietuvoje ir visoje Europoje – Velnio duobė. Tai Trakų rajone, netoli Aukštadvario esanti 40 m gylio, stačių šlaitų dauba tikriausiai atsiradusi todėl, kad toje vietoje ištirpo nuo ledyno atskilęs ir žemėmis apneštas didžiulis ledo luitas. Biržų rajone dažnai lankoma karstinių įgriūvų suformuota maždaug 5 m pločio ir 12 m gylio Karvės ola.

Trakų TIC nuotrauka

Remigijaus Dreviskio nuotrauka

Turistus, poilsiautojus ypač žavi Lietuvos ežerai, upės, miškai. Visu tuo ypač turtingas Aukštaitijoje įsikūręs Nacionalinis parkas. Jį, kaip ir kitus nuostabius gamtos kampelius geriausia pažinti keliaujant pėsčiomis, dviračiais ar baidarėmis, stovyklaujant kempinguose, kurių Lietuvoje išties gausu.

Pasigrožėti nuostabiais apylinkių vaizdais galima nuo natūraliai susiformavusių atodangų prie upių. Bene įspūdingiausios – Balbieriškio, Škėvonių, Kadagių slėnio atodangos prie Nemuno ir Pučkorių atodanga Vilniuje.

© GO Vilnius

Plaukimas baidarėmis populiarus visoje Lietuvos teritorijoje esančiose nedidelėse upėse ar ežeruose, bet patys žinomiausi maršrutai driekiasi Dzūkijos upėmis Merkiu, Ūla, Grūda, Verkne. Geriau pažinti Lietuvos gamtos grožį padeda ir pažintiniai takai bei apžvalgos bokštai, kurių mūsų šalyje pastaruoju metu statoma vis daugiau.

Šiuo metu Lietuvoje galima suskaičiuoti apie dvidešimt apžvalgos bokštų, bet norėtųsi išskirti kelis įspūdingiausius. Tai – Lajų tako bokštas šalia Anykščių, nuo kurio atsiveria Anykščių šilelio ir per jį vingiuojančios Šventosios upės vaizdai. Labanoro (Mindūnų) bokštas iškilęs virš neaprėpiamų Labanoro girios platybių su šen bei ten mėlynuojančiomis ežerų „akimis“. Įspūdingas, kanojos formos Kirkilų bokštas Biržų rajone, skirtas unikaliems karstiniams ežeriukams apžvelgti.

Remigijaus Dreviskio nuotrauka

Zarasuose greta ežero stūkso net ne bokštas, o visas apžvalgos ratas. Tai tarsi į 17 m. aukštį iškeltas takas palei ežerą, nuo kurio atsiveria įspūdinga Zarasų ežero ir jo salų panorama. Įspūdingiausi gamtos pažintiniai takai Lietuvoje driekiasi per miškus, palei upes, ežerus ir netgi virš pelkių. Labiausiai vertais aplankyti yra laikomi Kadagių slėnio, Karmazinų, Mūšos tyrelio, Varnikų, Dūkštos pažintiniai takai.
Dar šiek tiek lankytinų vietų

Dar liko keletas objektų, kurie ne visai tinka į aukščiau aptartas kategorijas, bet kuriuos būtina aplankyti Lietuvoje. Reikėtų užsukti į Liaudies buities muziejų, kur galima susipažinti su XIX a. Lietuvos kaimo ir miestelio gyvenimo būdu. Beje, Dzūkijoje ir Aukštaitijoje rasitete begyvuojančių kaimų, turinčių etnografinių gyvenviečių statusą. Žinomiausi iš jų – Zervynos, Musteika. Čia išlikusi senoji etnografinė lietuviška architektūra ir autentiški papročiai bei amatai. Kaune aplankykite didžiausią ir seniausią Lietuvoje Zoologijos sodą, o Šiaulių rajone – unikalųjį Kryžių kalną. Būnant Anykščiuose būtinai reikėtų užsukti ir į Anykščių „Cosmos“ Paukščių taką, kur galėsite paskrajoti žvaigždynais.

Geriausi restoranai Lietuvoje

Geras maistas – būtina geros kelionės sąlyga. Tad keliaujant pravartu žinoti ir geriausio maisto šalyje vietas. Natūralu, kad daugiausia jų – šalies sostinėje Vilniuje. Čia įsikūrę geriausi, subtiliausi, prabangiausi šalies restoranai, tokie kaip „Džiaugsmas“, „Stikliai“, „Gastronomika“. Turi kuo pasigirti ir Klaipėda bei Kaunas, kur stebina „Monai“, „Momo Grill“, „Ieti“, „MontePacis“, „Numan“.

Kita vertus, turi kuo pasigirti ir provincija – tai pretenzingoji „La Esperanza“ Trakų rajone, autentiškasis žuvies patiekalų „Šturmų švyturys“ Ventės rage. Jūsų lauks ir tokios vietos, kurios nustebins paprastumu, nuoširdumu ir stulbinančiais skonių deriniais, kaip „Pakalnutė“ Salantuose, Kavarsko koldūninė ar „Šilo kopa“ Merkinėje. Dar viena unikali maitinimo įstaiga, kurioje privalu apsilankyti, yra Vilniuje. Ir pagrindinis jos akcentas – ne maistas, o katės, kurios laisvos bėgioja po visą kavinę. Užtat ir pavadinimas toks – Kačių kavinė.

Štai tokius pagrindinius akcentus atrinkome jums, bet kaip puikiai suprantate, šios lankytinos vietos – tik labai nedidelė dalis to, ką galima ir ką verta pamatyti Lietuvoje. Keliaukite!

Patiko? Pasidalink savo nuomone komentaruose ;)
Siekiant pagerinti jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu nesutinkate su šių slapukų naudojimu, pakeiskite savo interneto naršyklės nustatymus taip, kad visi slapukai būtų atmetami ir ištrinkite įrašytus slapukus.
Supratau