Lietuva
Grįžti
Kernavė
Grįžti Kernavė
Viešbučiai:
Pušų šlamesy
Sanatorijos:
Pramogos:
Biržai
Grįžti Biržai
Viešbučiai:
Vienkiemio Oazė
Sanatorijos:
Pramogos:

Joninės skirtingose pasaulio šalyse: ko galime pasimokyti?

TOP pasiūlymai

Joninės 2022 metais vyks ilgąjį savaitgalį, todėl galimybių nuveikti kažką smagaus – itin daug!Nuo laužų kūrenimo iki vainikų pynimo: ši magiška šventė kviečia į kasdienybę įsilesti įvairiųritualų, papročių, įkvėptų tiek pagoniškų, tiek krikščioniškų tradicijų. O kaip Joninėsšvenčiamos kitose pasaulio šalyse ir ko galime pasimokyti iš jų? Apie tai – kviečiame sužinotišiame straipsnyje.

Joninės skirtingose pasaulio šalyse: ko galime pasimokyti? - Noriu Noriu Noriu

Švedija

Švedijoje Joninės švenčiamos itin plačiai, tačiau kaip Vidurvasario arba vasaros saulėgrįžos (Midsommar) šventė. Per šią dieną švedai tradiciškai vyksta į gamtą, susitinka su artimaisiais, vaikščioja rytais basomis per rasotą žolę, siekdami sustiprinti sveikatą. Moterys pinasi gėlių vainikus ir jais puošiasi plaukus, tokiu būdu švęsdamos grožį ir vaisingumą. Vakarais ateina laikas kūrenti laužus, šokti aplink juos.

Tarp kitų linksmybių, per vasaros saulėgrįžą Švedijoje įprasta žvejoti, valgyti marinuotą silkę ir kitą žuvį. Pasilepinkite ir jūs per Jonines žvejybos ir laimikio paruošimo pramoga.

Kanada

Kanadoje, kaip ir Švedijoje, yra švenčiama vasaros saulėgrįža. Per vasaros saulėgrįžą Kanadoje taip pat minima Nacionalinė čiabuvių diena, skirta švęsti ir prisiminti indėnų palikimą bei tradicijas. Šia proga kasmet sostinėje Otavoje vyksta didžiulis festivalis, sutraukiantis gyventojus iš skirtingų šalies kampelių. Jame vyksta įvairios maisto dirbtuvės, meniniai užsiėmimai, magijos šou, muzikos koncertai ir kiti renginiai. 

Per Jonines, birželio 24-ąją, Kanadoje švenčiama Šv. Jono diena, kuri taip pat yra minima kaip pasaulietinė Kvebeko nacionalinė šventė. Tą dieną katalikų bažnyčiose vyksta pamaldos, o naktį uždegami laužai, skirti pagerbti Šv. Joną.

Danija

Danijoje Joninės švenčiamos „Sankthansaften“ (Šv. Jono) vardu, išvakarėse iš birželio 23-iosios į birželio 24-ąją dieną. Per šią šventę dar Viduramžiuose buvo įprasta rinkti gydomąsias žoleles, kurti laužus paplūdimiuose, rengti šeimos piknikus, dainuoti dainas, lankyti šventuosius šaltinius. Viena populiariausių tradicijų – laužuose deginti „raganas“ (iškamšas), mintimis jas „siunčiant“ į Vokietiją.

Taip pat Danijoje Joninių išvakarėse ir Joninių rytą yra rengiamos pamaldos katalikų bažnyčiose.

Estija

Estijoje Joninės – kaip ir Lietuvoje – buvo švenčiamos dar prieš krikščionybę. Šiai šventei estai turi daugybę pagoniškų pavadinimų, tačiau šiandien ji vadinama „Jaanipaev“ (Šv. Jono diena). Vienas pagrindinių estų Joninių ritualų – laužo uždegimas ir šokiai aplink jį. Jų kūrenimas per Jonines ypač populiarus Saremo saloje. Sostinėje Taline šią dieną vyksta įvairios šventės, muzikos renginiai, meno pasirodymai.

Suomija

Suomijoje Joninės prieš krikščionybę buvo švenčiamos kaip vasaros saulėgrįža, suomių dievo Ukko vardu. Atėjus krikščionybei, šventė buvo pavadinta šv. Jono vardu (suomiškai – Johannes Kastaja). Nuo 1955 metų, Suomijoje Joninės švenčiamos šeštadienį, o taip pat išvakarėse penktadienį, kada daugumoje darboviečių yra skelbiama nedarbo diena. 

Suomijoje per Jonines įprasta leisti fejerverkus šalia ežerų ar kitų vandens telkinių, kartais – degti ir laužus. Čia išlikę ir pagoniški šventės ritualai: tikima, kad šią dieną moterys gali sustiprinti savo vaisingumą, o žemdirbiai – išburti gausesnį derlių. 

Dauguma suomių per Jonines išvyksta į gamtą, kaimo vietoves, kur kelias dienas švenčia su giminaičiais ir artimaisiais. Šių susitikimų metu įprasta kaitintis saunoje, vartoti stipriuosius alkoholinius gėrimus, gaminti maistą. Rezervuokite poilsį viloje su sauna kompanijai ir jūs!

Vengrija

Vengrai per vasaros saulėgrįžą švenčia „Šventojo Ivano naktį“, kadangi iki XIX a. visas birželio mėnuo iki birželio 21-osios buvo vadinamas Šventojo Ivano mėnesiu. Per Šventojo Ivano naktį vengrai tradiciškai kūrena laužus, dainuoja dainas, atlieka įvairius ritualus. 

Joninių dieną vengrai dega taip vadinamąją vasarvidžio nakties ugnį, kuria siekiama garbinti Šv. Joną Krikštytoją. Yra įprasta šokinėti aplink laužus, taip siekiant apsivalyti. Vengrai tikėjo, kad poros, kurios peršoka per rusenantį Joninių laužą kartu – laimingai susituoks ir sukurs šeimą.

Taip pat Vengrijoje per Jonines populiarūs pirties ritualai, maudymasis vandens telkiniuose. Norite išbandyti kažką panašaus? Apsilankykite sveikatingumo ir poilsio centre „Slėnis“, kur galėsite išbandyti ypatingos pirties ritualus su nakvyne.

Lenkija

Vasaros saulėgrįža (dar vadinama Kupalos naktimi) itin plačiai švenčiama šiaurinėse Lenkijos dalyse. Šiuose kraštuose vis dar įprasta mesti gėlių vainikus į Baltijos jūrą, ežerus ar upes, kūrenti laužus šalia vandens telkinių, šokti aplink juos. Šv. Jono gimtadienis yra švenčiamas nuo išvakarių iki pat birželio 24 dienos ryto, kada bažnyčiose prasideda tradicinės kasmetinės pamaldos, skirtos švęsti Šv. Jono gimtadienį. 

Taip pat per Kupolos naktį lenkai tradiciškai plaukiodavo upėmis ir ežerais, taip siekdami pasisemti gydomųjų vandens galių. Išbandykite kažką panašaus – rezervuokite Joninėms plaukimą kruizu Kauno mariomis, plaukimą plaustu Nemunu Kaune, plaukimą irklente Trakuose ar apžvalginę kelionę laivu Galvės ežere.

Latvija

Latvijoje Joninės vadinamos Jāņi, kildinant iš Šv. Jono krikštytojo vardo. Tai – nacionalinė šventė, visoje šalyje plačiai švenčiama birželio 23-24 dienomis. Latviškos Joninės susideda iš daugybės pagoniškų ir krikščioniškų papročių, įskaitant varškės sūrio valgymą, alaus gėrimą, pyragų kepimą, latviškų Šv. Jonui skirtų ir liaudies dainų dainavimą, laužų deginimą ir šokimą aplink juos. Kaip ir Lietuvoje, čia populiarus Joninių vainikų pynimas, įvairūs burtai, skirti skatinti gausų derlių, vaisingumą, pritraukti laimingas santuokas. 

Per Jonines latviai namus puošia beržo, kartais ir ąžuolo, šakomis, gėlėmis, paparčio lapais. Kai kurie – netgi savo automobilius. Sostinėje Rygoje ir kituose miestuose vyksta įvairūs festivaliai, renginiai, muzikos koncertai. Apsistokite „SkyHouse Riga“ apartamentuose su SPA terasa ir apsilankykite viename iš jų!

Lietuva

Lietuvoje išlikę pagoniški vasaros saulėgrįžos arba Rasos šventės papročiai: vainikų pynimas, paparčio žiedo ieškojimas, vestuvių ir vaisingumo burtai, laužų deginimas, derliaus, vaistažolių šventinimas, pirties ritualai. Taip pat manoma, kad per Jonines galima nuspėti orus ateinančiam sezonui, derliaus gausą ir kitus gamtos reiškinius. 

Joninės Lietuvoje, kaip ir kitose krikščioniškose šalyse, žymi Šv. Jono gimtadienį, todėl katalikų bažnyčiose birželio 24 dieną vyksta pamaldos, įvairūs renginiai. Be to, Lietuvoje šią dieną sveikinami Jonai ir Janinos. 

Švęskite Jonines su nakvyne ir kaimiška pirtimi Paliesiaus dvare ar Trakuose, „Tony Resort“ poilsio ir pramogų parke. Pasirūpinkite artima kompanija, nuotaikinga muzika ir gera nuotaika!

Smagių artėjančių Joninių linki NoriuNoriuNoriu.lt komanda!

Patiko? Pasidalink savo nuomone komentaruose ;)
Siekiant pagerinti jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu nesutinkate su šių slapukų naudojimu, pakeiskite savo interneto naršyklės nustatymus taip, kad visi slapukai būtų atmetami ir ištrinkite įrašytus slapukus.
Supratau