Lietuva
Grįžti
Karklė
Grįžti Karklė
Viešbučiai:
Gamtos Perlas
Sanatorijos:
Pramogos:
Kernavė
Grįžti Kernavė
Viešbučiai:
Pušų šlamesy
Sanatorijos:
Pramogos:
Biržai
Grįžti Biržai
Viešbučiai:
Vienkiemio Oazė
Sanatorijos:
Pramogos:

Kaip Moters diena švenčiama skirtingose pasaulio šalyse?

TOP pasiūlymai
Kaip Moters diena švenčiama skirtingose pasaulio šalyse?

XIX amžiuje, sparčiai vystantis industrializacijai, Vakarų šalyse moterys ėmė burtis į protestus, kovodamos prieš nepalankias darbo sąlygas ir lyčių nelygybę. Šie moterų judėjimai tapo atspirties tašku atsirasti Moters dienai – šventei, skirtai paminėti moterų kovoms už laisvę ir lygias teises, jų ekonominius, politinius, socialinius pasiekimus. Pirmąkart Moters diena kaip nacionalinė šventė buvo minima 1909-aisiais JAV. Praėjus metams, Danijoje įvykusioje moterų konferencijoje buvo iškelta idėja Moters dieną paskelbti tarptautine švente, tad jau 1911 m. Vakarų šalyse buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena. 1975 m. Jungtinių Tautų organizacija pripažino Moters dieną kaip tarptautinę šventę, minimą kiekvieno kovo 8 dieną. Kasmet vis daugiau šalių prisijungia prie Tarptautinės moters dienos minėjimo, organizuoja įvairius renginius, skirtus pabrėžti moterų svarbai ir problemoms visuomenėje. Artėjant Moters dienai, šiame straipsnyje kviečiame susipažinti, kuo skiriasi skirtingų šalių šios šventės tradicijos.

Italija

Tradiciškai Italijoje su Moters diena moterims yra dovanojamos ryškiaspalvės geltonųjų mimozų puokštės. Manoma, kad šios gėlės simbolizuoja moters jėgą, tad dažnai ir pačios italės Moters dienos proga viena kitai dovanoja mimozų puokštes kaip moteriško solidarumo ženklą.

JAV

Moters diena JAV nėra oficiali šventė, nors tą dieną valstijų sostinėse vyksta įvairūs mitingai, konferencijos, moterų lyderystės renginiai. Be to, JAV yra priimta kovo mėnesį laikyti Moterų istorijos mėnesiu – laikotarpiu, skirtu atkreipti dėmesį į moterų pasiekimus tiekpraeityje, tiek šiais laikais.

Rusija

Nors Moters dieną Rusija pripažino kaip tarptautinę šventę dar 1918-aisiais, jos istorinės ištakos šiandien yra primirštos. Šiandien Rusijoje ši šventė beveik nesiejama su jos politinėmis šaknimis, moterų politiniais judėjimais – Moters dienos proga moterys yra sveikinamos bendrine prasme, joms įteikiant gėles ar kitas dovanas.

Kinija

Kinija Tarptautinę moters dieną pripažino ir švenčia nuo 1949-ųjų. Per šią šventę darbdaviai tradiciškai buvo skatinami sutrumpinti moterų darbo laiką, skiriant joms pusdienį poilsiui. Tačiau šiandien Kinijoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, per Moters dieną mažiau skiriama dėmesio politinei jos potekstei. Labiausiai orientuojamasi į tai, jog tai šventė, kada vyrai savo gyvenimo moterims išreiškia pagarbą ir meilę dovanodami gėles bei kitas dovanas. Tiesa, tam tikruose Kinijos regionuose per Moters dieną taip pat vyksta įvairūs renginiai ir apdovanojimai, susiję su moterų socialine, ekonomine padėtimi, pasiekimais.

Australija

Australijoje Moterų diena švenčiama nuo XX a. 3 dešimtmečio, o kasmetinės Tarptautinės Moters dienos eitynės paplito nuo ankstyvojo 8 dešimtmečio. Kasmet Australijoje per Moters dieną vyksta įvairios lyčių lygybės, moterų lyderystės diskusijos bei kiti renginiai, siekiant atkreipti dėmesį į moterų socialines, ekonomines problemas. Čia taip pat įprasta sveikinti moteris su gėlėmis, dovanomis.

Argentina

Argentina buvo viena pirmųjų šalių, pradėjusių minėti Tarptautinę moters dieną. Argentiniečiai nuo seno per šią šventę moterims dovanodavo gėles, rengdavo įvairias staigmenas. Tačiau pastaraisiais metais per Moters dieną Argentinoje tapo įprasta rengti protestus prieš smurtą lytinių pagrindu, moterų ir vyrų darbo užmokesčio nelygybę bei kitas socialines problemas, su kuriomis susiduria argentinietės.

Saudo Arabija

Saudo Arabija yra viena iš šalių, vėliausiai pradėjusių švęsti Moters dieną. Šioje šalyje pirmąkart ši šventė paminėta 2017 metais. Nuo to laiko kovo mėnesį Saudo Arabijoje vyksta įvairūs renginiai, operos ir teatro pasirodymai moterims, organizuojami Saudo Arabijos karališkosios šeimos. Manoma, jog šis naujas judėjimas paskatino 2018 metais priimtileidimą Saudo Arabijos moterims vairuoti, o 2019 metais – keliauti be vyriškos lyties giminės sutikimo.

Jungtinė Karalystė

Nors Jungtinėje Karalystėje Tarptautinė moters diena nėra oficiali šventė, Jungtinės Karalystės sostinėje Londone kiekvienais metais per Moters dieną vyksta Pasaulio moterų festivalis, trunkantis tris dienas. Čia susirenka moterų aktyvistės ir kiti pranešėjai iš įvairių pasaulio šalių, siekdami atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria moterys visame pasaulyje. Įdomu tai, jog Pasaulio moterų festivalis, prasidėjęs Jungtinėje Karalystėje, šiandien yra rengiamas ir kitose pasaulio šalyse.

Lietuva

Lietuvoje Tarptautinė moterų solidarumo diena yra švenčiama nuo 1914-ųjų. Nors Lietuvai išsivadavus iš Sovietų Sąjungos į šią šventę buvo ilgą laiką buvo žvelgiama skeptiškai – kasmet ji susilaukia vis daugiau palaikymo. Kaip ir kitose šalyse, per Moters dieną Lietuvoje įprasta moterims sulaukti gėlių, sveikinimų ir kitų dovanų. Taip pat per šią dieną Lietuvoje vis dažniau yra organizuojami renginiai, skirti moterims, feministiniams judėjimams. Artėjanti Moters diena 2022 yra puiki proga nudžiuginti save ir savo artimas moteris. Ieškote idėjų? Apsižvalgykite NoriuNoriuNoriu Moters dienos dovanų pasiūlymuose.

Patiko? Pasidalink savo nuomone komentaruose ;)
Siekiant pagerinti jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu nesutinkate su šių slapukų naudojimu, pakeiskite savo interneto naršyklės nustatymus taip, kad visi slapukai būtų atmetami ir ištrinkite įrašytus slapukus.
Supratau