Lietuva
Grįžti

Ką veikti Birštone?

TOP pasiūlymai
Ką veikti Birštone?
Birštonas dažnai vis dar yra įsivaizduojamas kaip jaunesnysis Druskininkų brolis, kuris turi tenkintis tuo, kas lieka nuo vyresniojo. Galime užtikrinti, kad tai tikrai netiesa! Birštonas yra solidus, kiek kitokį, bet ne mažiau įspūdingą kelią pasirinkęs kurortas, galintis pasiūlyti tikrai daug.

Pagrindiniai miestelio prie Nemuno traukos objektai, žinoma, išlieka įvairios gydyklos, SPA ir sanatorijos, kuriose atliekamos daugiausia mineraliniu vandeniu pagrįstos sveikatinimo procedūros. Gausu ir viešbučių, vilų, apartamentų, siūlančių tiesiog ramų poilsį. Tačiau ir poilsiaujančiam žmogui būtina tam tikra – aktyvesnė ar pasyvesnė – veikla. O Birštone to tikrai netrūksta!

Pasivaikščiojimas mieste: žalia žalia kur dairais

Ką veikti Birštone tiek vasaros, tiek žiemos metu tikrai rasite. Pradėti galima nuo to, kad Birštonas – tiesiog susiliejęs su gamta. Apylinkėse tarp Nemuno vingių ošia galingi miškai, o miesto parkai ir netgi jo centras – tarsi nenutrūkstanti šių masyvų tąsa. Medžiai ir žaluma čia visur. Todėl net ir karštą vasaros dieną galima vaikštinėjant pavėsyje mėgautis nuo Nemuno sklindančia vėsa.

Kurorte yra du pagrindiniai – Centrinis ir Vytauto parkas. Pirmasis – didžiulis ir užimantis kone trečdalį viso miestelio. Antrasis mažesnis – bet dovanojantis puikius vaizdus, atsiveriančius nuo Vytauto kalno. Didžiausia Centrinio parko įžymybė, kurią esant Birštone būtina aplankyti – mineralinio vandens garinimo įrenginys „Druskupis“. Nors ką ten būtina – dėl jo verta net ir specialiai atvažiuoti į Birštoną!

Įrenginį sudaro iš daugybės smulkių šakelių sudėtos sienos, sudarančios tarsi nedidelį labirintą. Per jas iš viršaus teka mineralinis vanduo. Trykšdamas į smulkiausias daleles vanduo pripildo orą mineralinių medžiagų. Viduje ir šalia įrengti suoleliai, ant kurių sėdint galima ne tik kvėpuoti sveiku, mineralų prisodrintu oru, bet ir medituoti beklausant tyloje kapsinčių ir čiurlenančių milijonų lašelių.

Pats statinys labai meniškas ir traukiantis akį, tad bus tikrai vertas atsidurti jūsų telefono ar fotoaparato objektyve.

Masyvus, žalias, net 25 ha ploto, Centrinis parkas kviečia pasivaikščioti daugybe puikiai įrengtų takelių, prisėsti ant jaukių suoliukų, pasigrožėti įvairiomis nedidelėmis skulptūromis.

Kitame miesto pakraštyje esantis Vytauto parkas – mažesnis, bet labai žavus savo elegantiškomis alėjomis, žibintais ir suoleliais. Tai ir nuo čia esančio Vytauto kalno atsiveriantys vingiuojančio Nemuno vaizdai daro šią vietą idealią romantiškam pasivaikščiojimui.

Beje, Vytauto kalnas – tai kadaise buvęs piliakalnis. Jis yra vienas aukščiausių Lietuvoje – šlaitų aukštis apie 40 m. Ir toks pavadinimas jam suteiktas neatsitiktinai – Birštonas ir jo pilis XV a. priklausė Vytautui Didžiajam. Todėl kalno papėdėje stovi dar viena Birštono įžymybė – paminklas šiam Lietuvos valdovui. 

Nuo vieno iki kito parko nueiti ar nuvažiuoti dviračiu galima net 2 km ilgio Nemuno krantine. Tai yra puiki vieta pasivažinėti dviračiu, pasivaikščioti ar prisėdus ant suoliuko pasigrožėti lėtai vandenis nešančiu Lietuvos upių tėvu. 

Pramogos po stogu: baseinai, sportas, mineralinis vanduo ir istorinis kurhauzas

Net jei nesate įsikūrę sanatorijoje, visada galite apsilankyti joms priklausančiuose baseinuose ir pasimėgauti vandens pramogomis ištisus metus. Ypač populiarus „Tulpės“ sanatorijos baseinas, įsikūręs atskirame pastate prie pat Nemuno. Pro didžiulius langus matyti gamta, viduje įrengtos pirtys, mineralinio vandens baseinas ir baseinėlis vaikams, pirtys, bei didysis gėlo vandens baseinas. Į jį galima nusileisti vingiuota čiuožyne, pasimėgauti povandeninių „geizerių“ masažu. Čia vedamos ir specialios mankštos vandenyje.

Mineralinio vandens teikiamus privalumus galima pajusti ir mineralinio vandens paviljone „Birutės vila“. Čia įrengtas mineralinio vandens baseinas, fontanas, vandens garinimo siena. Paviljonas įsikūręs uždaroje patalpoje, po stogu, todėl čia galima lankytis ištisus metus. Tai yra vieša vieta, kur nemokamai gali užeiti kiekvienas norintis.

Poilsiautojai įsitaisę ant įrengtų gultų, prie stalelių arba ant savo atsineštų paklotų čia kvėpuoja sveikatai naudingu mineralinio vandens prisotintu oru, ilsisi, atgauna jėgas, mankštinasi, daro jogos pratimus, gurkšnoja vaistažolių arbatą. Tikro mineralinio vandens „Vytautas“ tiesiai iš gręžinio galite paragauti netoli Vytauto parko ir kurhauzo įsikūrusioje mineralinio vandens biuvetėje. Tiesa, pojūčiai gali būti kur kas aštresni nei ragaujant vandenį iš butelio, tad pasiruoškite tam iš anksto!

Dar XIX a. statytas ir akį džiuginančias formas išlaikęs medinis Birštono kurhauzas iki dabar išlaikė savo pirminę paskirtį. Čia įsikūręs restoranas, vyksta įvairūs renginiai, koncertai.

Jei mėgstate žiūrėti krepšinį, sezono metu apsilankykite aukščiausioje šalies lygoje žaidžiančios Prienų komandos rungtynėse. Prienai įsikūrę vos už kelių kilometrų nuo Birštono.

Dar daugiau įvairių pramogų ir veiklų po stogu, tokių kaip treniruoklių salės, biliardas, stalo tenisas, pramoginiai renginiai kino ir koncertų salėse, šokių vakarai, rasite sanatorijose, SPA centruose ir viešbučiuose.

Pramogos lauke: Sporto takas, Kneipo terapija, paplūdimiai ir skrydžiai

Aktyvių pramogų mėgėjai Birštone jaučiasi kaip žuvys vandeny. Centriniame parke nutiestas Sporto takas, greta kurio išsirikiavę lauko treniruoklių kompleksai, sporto ir vaikų žaidimo aikštelės.

Čia galima pažaisti ir krepšinį, o Birštono sporto centrui priklausančiose aikštelėse – lauko tenisą. O koks kurortas be paplūdimio? Karštą vasaros dieną išsimaudyti ir pasimėgauti kitais vandens teikiamais malonumais galima prie miestelio pakraštyje esančio tvenkinio įrengtame smėlio paplūdimyje su persirengimo būdelėmis ir lieptu.

Kurorte įrengtas Kneipo terapijos takelis, kuriuo reikia eiti basomis, o skirtingo nelygumo paviršius stimuliuoja pėdas ir taip gydo įvairias ligas.

Dar viena puiki pramoga – plaukimas laiveliu Birštone. Nemune jūsų lauks gausybė nedidelių žavių laivelių, kurie paplukdys Nemuno vingiais ir leis pamatyti Birštono apylinkių grožį iš kitos perspektyvos, nuo vandens.

Ekstremalesnių pojūčių mėgėjai gali išbandyti visai šalia Birštono rengiamais skrydžiais oro balionu ir parasparniais.

Birštono ir apylinkių muziejai: nuo davatkyno iki midaus

Birštono ir jo krašto istorijai skirtame muziejuje gausu praeitį liudijančių eksponatų nuo seniausius laikus menančių archeologinių iškasenų iki naujausių laikų istorijos fotografijų. Čia veikia ir nuolatinės ekspozicijos, skirtos žymiam XIX a. lietuvių dailininkui Nikodemui Silvanavičiui, dalį gyvenimo praleidusiam Birštone. Bei žymiam XX a. kalbininkui Jonui Kazlauskui, kilusiam iš šių apylinkių.

Norėdami dar išsamiau ir įdomiau susipažinti su senųjų Birštono gyventojų buitimi, pramogomis ir kultūra, galite užsisakyti vieną iš daugelio edukacinių programų, kurių dauguma pritaikytos ir vaikams.

Galima apsilankyti ir Birštono sakraliniame muziejuje, įsikūrusiame senajame klebonijos pastate. Šis kuklios išvaizdos pastatas išskirtinis tuo, kad čia palaimintasis vyskupas Teofilius Matulionis sovietmečiu savo įpėdiniu slapta konsekravo kun. Vincentą Sladkevičių. Muziejaus ekspozicija atspindi T. Matulionio ir kardinolo V. Sladkevičiaus gyvenimo žingsnius ir darbus.

Jei pačiame Birštone muziejų pasirodys per maža, galima užsukti į visai šalia esančius Prienus. Čia esantis muziejus gali pasigirti moderniomis krašto istorijai skirtomis ekspozicijomis. Prienų muziejus turi keletą filialų apylinkėse, o vienas iš jų – išties unikalus. 

Tai – Šilavoto davatkynas. Šilavoto seniūnijoje, Naujasodžio kaime, atokiau nuo kitų kaimynų nedideliuose nameliuose gyveno moterys, savo gyvenimą pašventusios Dievui ir globojusios ligonius bei kitus likimo nuskriaustus žmones. Mažuose žaviuose mediniuose jų namukuose dabar įrengtos ekspozicijos, liudijančios jų gyvenimą bei darbus.

Greta takelio, kuriuo moterys kasdien iš savo namų eidavo į bažnyčią ir šiandien galima pasigrožėti autentiškais ir žaviais koplytstulpiais.

Dar vienas žymesnis Prienų muziejaus filialas – poeto ir rašytojo Vinco Mykolaičio–Putino tėviškėje, Pilotiškėse įrengta jam skirta ekspozicija.

Grįžtant prie labiau žemiškų dalykų, galima paminėti Stakliškėse įrengtą Midaus muziejų. Anksčiau čia buvo alaus darykla, o bokštas skirtas salyklo gamybai. Dabar įspūdingame XIX a. raudonų plytų pastate galima daugiau sužinoti apie midaus istoriją ir gamybą, čia rengiamos degustacijos ir edukacinės programos. Stakliškes iš Birštono automobiliu galima pasiekti maždaug per 20 min.

Birštono ir apylinkių gamta: Žvėrinčius, baidarės Verkne, atodangos ir dar daug daug visko

Nors visas Birštonas ir jo centras ir taip skendi medžių žalumoje, kurorte bei jo apylinkėse galima rasti dar daugiau įspūdingos ir žmogaus nepaliestos ar švelniai jo praturtintos gamtos kampelių.

Visai šalia Birštono galima pasivaikščioti Žvėrinčiaus miške ir kitoje Nemuno pusėje esančiame Atminties take. Žvėrinčiuje galima praleisti visą dieną, nes čia gausu gamtos įkvėptų „skulptūrų“, kai įdomūs medžių siluetai papildomi žmogaus rankų sukonstruotais dirbiniais. Taip Žvėrinčiaus take atsirado Apuoko namelis, Ožio krėslas, Tetervinų suolelis, Šerno migis ir daugelis kitų kūrinių.

Taip pat čia daug poilsio ir sporto aikštelių su pramoginiais įrenginiais ir tikromis medžio skulptūromis, pavėsinių bei laužaviečių. Miške nutiestais takeliais patogu vaikščioti pėsčiomis ir važinėti dviračiais. Vasarą ir rudenį čia galima ir įvairių miško gėrybių prisirinkti.

Praėjus šiame Žvėrinčiuje besidriekiantį Velniabliūdžio gamtos taką galima susipažinti su miško ir pelkių bendrijomis, joms būdingiausiais augalais ir gyvūnais.

Tarp lankytinų vietų Birštone yra Atminties takas, kuris driekiasi kitoje Nemuno pusėje, tiesiai priešais Birštono centrą. Tačiau tilto šioje vietoje nėra, tad norint jį pasiekti, reikės padaryti nemažą lanką. Bet jei norite pasinerti į visišką ramybę, kurioje girdėsis tik lengvas lapų šlamėjimas ir tylomis savo vandenis nešančio Nemuno šnabždėjimas, verta tai padaryti.

Takas papuoštas Atgimimo laikotarpiu sukurtomis išraiškingomis medžio skulptūromis, sutvarkytas, patogus ir be jokių kliūčių. Pavasarį ir vasarą apgaubtas lapuočių žalumos, o rudenį nudažytas nuostabiomis spalvomis. Skirtas lengvam pasivaikščiojimui ir pabuvimui atokiau nuo šurmulio. Įrengti suoliukai, sūpynės ir kiti unikalūs ir poilsiautojų patogumui pritaikyti įrenginiai. Grožėtis galima ne tik medžiais, skulptūromis ir pro šalį tekančiu Nemuno, bet ir kitame krante matomais Birštono vaizdais.

Važiuodami į Atminties taką stabtelkite žvilgtelėti į legendomis apipintą Kunigo šaltinį, įtekantį į Nemuną. 

Pro Prienus ir Birštoną besiraitantis Nemunas sukuria Nemuno kilpų regioninį parką, kuriame plytintys miškai ir jų pažintiniai takai atneš dar daugiau nepamirštamų įspūdžių. Pagrindinė mūsų šalies upė netoli Birštono siūlo dar porą nepamirštamų reginių – Škėvonių ir Balbieriškio atodangas. Nuo keliasdešimties metrų aukščio skardžių atsiveria įspūdingi, kvapą gniaužiantys vaizdai į Nemuno vingius ir juos gaubiančius miškus.

Jei tokių grožybių dar negana, galima patyrinėti šiek tiek toliau nuo Birštono esančius objektus. Vienas tokių – Prienų rajone įsikūręs Harmony parkas, kur galima ne tik pasivaikščioti gražiai sutvarkytame gamtos kampelyje bet ir rasti daug pramogų visai šeimai.

Norintieji dar geriau pažinti Birštono ir kiek tolimesnių apylinkių gamtą, gali rinktis plaukimą baidarėmis itin vingiuota ir ilga Verknės upe. Šalia Verknės galima aplankyti ir unikalų, piramidę primenantį Paverknių piliakalnį. Tiesa, jo forma tokia ne todėl, kad senovės lietuviai būtų nusižiūrėję ją nuo senovės egiptiečių, o todėl, kad tai tik dalis piliakalnio. Didesniąją jo dalį amžiams bėgant nuplovė upė.

Ir tai dar ne viskas, ką veikti Birštone ir jo apylinkėse. Daugiau informacijos apie veiklas Birštone rasite čia, o apie vingiuotas jo apylinkes – čia.

Patiko? Pasidalink savo nuomone komentaruose ;)
Siekiant pagerinti jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu nesutinkate su šių slapukų naudojimu, pakeiskite savo interneto naršyklės nustatymus taip, kad visi slapukai būtų atmetami ir ištrinkite įrašytus slapukus.
Supratau